• Ligasponsorer

Tisdag Tis 6 Augusti Aug
Tisdag Tis 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 20 Augusti Aug
Onsdag Ons 21 Augusti Aug
Tisdag Tis 11 Augusti Aug
Torsdag Tor 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 18 Augusti Aug
Torsdag Tor 20 Augusti Aug
Tisdag Tis 25 Augusti Aug
Tisdag Tis 1 September Sep
Tisdag Tis 8 September Sep
Tisdag Tis 15 September Sep
Tisdag Tis 22 September Sep
Onsdag Ons 23 September Sep

Förarresultat från veckan som gått i övriga ligor

9 juni 2019 21:26
Förarresultat från veckan som gått i övriga ligor

Resultat från veckan som gått.


3/6

Kings Lynn – Wolverhampton 52-38

  • Robert Lambert tog 8+1p (2,1,2,1,2*) för Kings Lynn

Belle Vue - Ipswich 47-43

  • Max Fricke tog 10p (1,3,X,3,3) för Belle Vue

5/6

Kvartsfinaler i Polska Mästerskapet

  • I Opole gick Tomasz Gapinski vidare till semifinal genom att komma 7:a på 9p (2,1,1,3,2)
  • I Gdansk där kom Norbert Kosciuch 8:a på 9p (2,1,1,2,3) och även han gick vidare till semifinalen som körs senare.

Birmingham – Sheffield 46-44

  • Tero Aarnio tog 5p (2,0,2,1) för Birmingham

6/6

Grindsted – Esbjerg 34-52

  • Max Fricke tog 13p (2,2,1,2,2,2,2) för Grindsted.

Swindon – Kings Lynn 50-40

  • Jason Doyle tog 10+2p (3,2*,3,X,2*) och Rasmus Jensen som gäst tog 11p (3,2,1,2,3) för Swindon,
  • Robert Lambert tog 12p (2,3,1,2,3,1) för Kings Lynn.

7/6

Holsted – Grindsted 56-31

  • Rasmus Jensen tog 12+1p (3,2*,3,3,0,1) för Holsted

Lublin – Wroclaw 42-48

  • Robert Lambert tog 5p (2,1,2,0) för Lublin och Max Fricke tog 11+1p (3,3,2,2*,1) för Wroclaw

8/6

GP Kval i Glasgow

  • De fyra först går vidare till GP Challange. 1:a Craig Cook, 2:a N-K Iversen, 3:a Pontus Aspgren och 4:a Robert Lambert 12p (3,3,2,2,2) Tero Aarnio körde detta kval också och kom 8:a på 7p (1,1,1,2,2)

GP Kval i Lamothe-Landerron Frankrike

  • 1:a David Bellego, 2:a Chris Harris, 3:a Mikkel Michelsen, och 4:a Max Fricke 12p (3,X,3,3,3)

Div 1 i Norrköping

  • Indianerna svart 46p, Vargarna 31p, Smederna 25p, Masarna 12p
  • Rasmus Broberg körde för Smederna och tog 7p (3,2,0,2),
  • Emil Millberg körde för Masarna och vurpade i första heatet och slog i huvudet, han utgick ur tävlingen.

Auerhahnpokalen i Teterow

  • Rasmus Jensen kom på en 5:e plats med 14p (3,3,3,3,2), vann gjorde Adam Ellis före Rune Holta, Filip Hjelmland, Martin Smolinski och så Rasmus Jensen 5:a i finalen.

9/6

250cc i Vetlanda

  • Västervik/Lejonen 29p, Vikingarna 21p, Masarna/Griparna 17+3p, Vargarna 17+2p, Nässjö 16+3p, Dackarna/Vetlanda 16+2p, Rospiggarna 10p. Det var bara en förare som körde för Rospiggarna Daniel Gheorghe som tog då 10p (1,2,2,2,2,1)

Div 1 i Kumla Smederna 44p, Indianerna Vit 30p, Brassarna 27p, Örnarna 18p

  • I Smederna körde Rasmus Broberg in 10p (3,2,3,2)

Krakow – Pila 34-56

  • Tero Aarnio tog 13p (3,3,1,3,3) för Krakow

Gorzow -Torun 49-41

  • Jason Doyle tog 16p (2,3,3,3,3,2) och Norbert Kosciuch tog 2p (0,0,2) för Torun