• Ligasponsorer

Tisdag Tis 7 Maj Maj
Tisdag Tis 14 Maj Maj
Tisdag Tis 21 Maj Maj
Torsdag Tor 23 Maj Maj
Torsdag Tor 30 Maj Maj
Tisdag Tis 4 Juni Jun
Tisdag Tis 18 Juni Jun
Tisdag Tis 25 Juni Jun
Tisdag Tis 2 Juli Jul
Tisdag Tis 9 Juli Jul
Tisdag Tis 16 Juli Jul
Torsdag Tor 1 Augusti Aug
Tisdag Tis 6 Augusti Aug
Torsdag Tor 8 Augusti Aug
Tisdag Tis 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 20 Augusti Aug

Resultat

12 april 2019 10:13
Resultat från våra förare de senaste 2 veckorna

Då det var Påsk förra helgen så blev det ingen uppdatering, men nu kommer det lite resultat från de 2 veckor som gått.


15/4 Kings Lynn – Ipswich 52-38

Robert Lambert tog 10+1p (3,1,2*,3,1) och Erik Riss tog 7+2p (2*,0,2*,3) för Kings Lynn

Wolverhampton – Swindon 46-44

Jason Doyle tog 9+2p (2*,2,2,1,2*) för Swindon

18/4 Ipswich – Belle Vue 52-38

Max Fricke tog 6p (3,2,1,0) för Belle Vue

Swindon – Poole 45-45

Jason Doyle tog 12p (3,3,3,3,X) för Swindon

19/4 Poole – Swindon 37-53

Jason Doyle tog 14p (3,3,3,3,2) för Swindon

20/4 Osterpokalen i Güstrow Tyskland

Timo Lahti vann på 14p, Rospiggarnas Rasmus Jensen kom 3:a på 12p (3,3,3,1,2) och Robert Lambert kom 8:a på 7p (1,1,0,3,2)

Craig Cooks Testemonial i Glasgow

Lagtävlingen vanns av Cooks lag Glasgow med 31p, 2:a kom Belle Vue och Edinburgh på 26p och 3:a kom Workington på 13p, i Belle Vue tog Max Fricke 10p (3,3,3,1) Efter lagtävlingen kördes ett Bästa förare heat, där bästa poängplockaren från varje lag möttes, Max Fricke vann före Sam masters, Richard Lawson och Ricky Wells.

22/4 Belle Vue – Wolverhampton 54-36

Max Fricke tog 8p (2,3,X,3) för Belle Vue

Polen – Övriga Världen 51-38

Gleb Chugunov körde för övriga världen laget och tog 5+1p (3,0,2*,x,x)

Peterborough – Kings Lynn 45-45

Robert Lambert tog 13p (3,3,2,3,2) och Erik Riss tog 4+1p (1,2*,1,0) för Kings Lynn

Swindon – Ipswich 51-39

Jason Doyle tog 12p (3,2,1,3,3) för Swindon

Wolverhampton – Belle Vue 52-38

Max Fricke tog 5p (1,0,1,1,2) för Belle Vue

25/4 Holsted – Slangerup 47-40

Rasmus Jensen tog 10+1p (2,2,1*,3,2,R) för Holsted

Ipswich – Swindon 48-42

Jason Doyle tog 13+1p (3,3,2,3,2*) för Swindon

26/4 Czestochowa – Lublin 52-38

Robert Lambert tog 2p (1,0,1) och Andreas Jonsson tog 3p (0,2,1,0) för Lublin

27/4 Brittiska Mästerskapet för U21

Robert Lambert vann för 3:e gången U21 mästerskapet. Robert tog full pott 18p (3,3,3,3,3,3)

28/4 Slovakiska Mästerskapet

Tero Aarnio körde denna tävling och kom 3:a, han hade samma poäng ( 19p 4,4,4,4,3) som Martin Vaculik i huvudtävlingen men i finalheatet kom han 3:a efter Martin Vaculik och Vaclav Milik.

Glasgow – Edinburgh 53-37

Rasmus Jensen tog 11p (3,3,3,2,R) för Glasgow