• Huvudpartners

Tisdag Tis 13 Juni Jun
Tisdag Tis 20 Juni Jun
Onsdag Ons 5 Juli Jul
Tisdag Tis 18 Juli Jul
Onsdag Ons 19 Juli Jul
Tisdag Tis 1 Augusti Aug
Tisdag Tis 15 Augusti Aug
Tisdag Tis 22 Augusti Aug
Tisdag Tis 29 Augusti Aug
Tisdag Tis 5 September Sep
Tisdag Tis 12 September Sep
Tisdag Tis 7 Maj Maj
Tisdag Tis 14 Maj Maj
Tisdag Tis 21 Maj Maj
Tisdag Tis 4 Juni Jun
Tisdag Tis 11 Juni Jun
Tisdag Tis 18 Juni Jun
Tisdag Tis 25 Juni Jun
Tisdag Tis 2 Juli Jul
Onsdag Ons 3 Juli Jul
Tisdag Tis 16 Juli Jul
Tisdag Tis 23 Juli Jul
Tisdag Tis 30 Juli Jul
Tisdag Tis 6 Augusti Aug
Tisdag Tis 13 Augusti Aug

Intensiv tävlingshelg för våra ungdomar

8 september 2023 19:49


Medan slutspelet i BAUHAUS-ligan pågår för fullt börjar även ungdomsserien samt 250cc-serien närma sig sitt slut. I helgen väntar dubbla tävlingar för samtliga egna lag som vi har inom ungdomsverksamheten.

För vårt lag i ungdomsserien återstår endast tre matcher av årets säsong. Imorgon beger sig Tyr Söderblom och Fabian Magnusson till Gislaved där de utöver hemmalaget ställs mot Masarna, Dackarna/Smederna, Nässjö samt Indianerna. Dagen efter åker de vidare till Eskilstuna där de under söndagen kommer ta sig an Masarna, Smederna/Dackarna och Indianerna på nytt men också Smederna samt Västervik. Inför de tre sista omgångarna parkerar vi på en fjärdeplats i en jämn kamp om medaljerna.

Nuvarande tabelläge i ungdomsserien:

 1. Gislaved Speedway: 43
 2. Nässjö: 39
 3. Smederna: 35
 1. Rospiggarna: 33
 1. Indianerna: 20
 2. Dackarna/Smederna: 14
 3. Västervik: 6
 4. Masarna: 5

I 250cc-serien återstår det också endast två matcher för oss där båda körs nu under helgen. Första tävlingen för Dante Johansson och Jonny Eriksson är imorgon i Kumla där de kommer möta Indianerna, Smederna/Örnarna, Nässjö, Masarna samt Gislaved. På söndagen ställs de mot samma lag i Mariestad. I tabellen har vi kopplat ett bra grepp om bronsmedaljen. För vårt kombinationslag Valsarna/Rospiggarna där Elliot Carlmark kör blir det en väntan till nästa helg innan det blir körning.

Tabellen i 250cc-serien:

 1. Danmark: 64
 2. Lettland: 47
 1. Rospiggarna: 41
 1. Smederna/Örnarna: 33
 2. Indianerna: 32
 3. Nässjö: 24
 4. Gislaved: 19
 5. Masarna: 14
 6. Västervik: 13
 1. Valsarna/Rospiggarna: 7

Helgens tävlingar kommer också bli de sista Dante och Jonny kör i rospiggsoverallen på 250cc då båda två går upp på 500cc till nästa säsong!