• Ligasponsorer

Tisdag Tis 21 Maj Maj
Torsdag Tor 23 Maj Maj
Torsdag Tor 30 Maj Maj
Tisdag Tis 4 Juni Jun
Tisdag Tis 18 Juni Jun
Tisdag Tis 25 Juni Jun
Tisdag Tis 2 Juli Jul
Tisdag Tis 9 Juli Jul
Tisdag Tis 16 Juli Jul
Torsdag Tor 1 Augusti Aug
Tisdag Tis 6 Augusti Aug
Tisdag Tis 13 Augusti Aug
Tisdag Tis 20 Augusti Aug
Onsdag Ons 21 Augusti Aug

Förarresultat från veckan som gått i övriga ligor

2 juni 2019 19:05
Förarresultat från veckan som gått i övriga ligor

Här kommer lite resultat från våra förare från senaste veckan.


27/5

Poole – Swindon 51-39

  • Jason Doyle tog 12p (3,3,X,3,3) för Swindon

Belle Vue – Wolverhampton 56-34

  • Max Fricke tog 14+1p (3,2*,3,3,3) för Belle Vue

Peterborough – Kings Lynn 54-36

  • Robert Lambert tog 10+1p (1,3,1*,2,2,1) för Kings Lynn

Wolverhampton – Belle Vue 38-52

  • Max Fricke tog 1p (3,3,3,2,2) för Belle Vue

Swindon – Poole 45-45

  • Jason Doyle tog 5+3p (2*,2*,1*) och inlånad Rasmus Jensen tog 14+1p (3,2*,3,2,2,2) för Swindon

28/5

Glasgow – Sheffield 54-36

  • Rasmus Jensen tog 12p (3,3,3,3) för Glasgow

29/5

Mega Lada – Wostok 46-44

  • Gleb Chugunov tog 11p (1,3,3,2,2) för Mega Lada och Norbert Kosciuch tog 6p (2,R,0,2,1,1) för Wostok

Allsvenskan Valsarna – Team Rapid 40-50

  • Rasmus Broberg tog 7p (3,1,0,3) för Team Rapid

Holsted – Grindsted 48-36

  • Rasmus Jensen tog 12+1p (1,3,2,2,3,1*) för Holsted

30/5

Danska Mästerskapet 2019

  • Vann gjorde Kenneth Bjerre på 18p, 2:a kom Niels-Kristian Iversen på 13p och 3:a kom Rasmus Jensen på 12p (3,2,2,2,2,1)

31/5

Wroclaw – Lublin 47-43

  • Gleb Chugunov tog 6p (0,1,2,3) och Max Fricke tog 8+3p (2,3,1*,1*,1*) för Wroclaw, och för Lublin tog Robert Lambert 2p (0,2,0) de körde R/R för Andreas Jonsson.

Allsvenskan Team Småland – Griparna 47-41

  • Emil Millberg tog 7p (1,2,2,2) och Andreas Westlund tog 5p (R,3,1,1) för Griparna

Torun – Gorzow 49-40

  • Jason Doyle tog 10+1p (3,1,1,2*,3) och Norbert Kosciuch tog 7p (1,3,3,X) för Torun

1/6

250cc i Nässjö omg 3 Västervik/Lejonen 30p, Vikingarna 24p, Masarna/Griparna 17p, Vargarna 16p, Nässjö 15p, Rospiggarna 11p, Dackarna/Vetlanda 10p Rospiggarna körde med bara en förare Daniel Gheorghe (3,1,2,2,2,1)

2/6

250cc i Gislaved omg 4 Västervik/Lejonen 29p,Vikingarna 21p, Vargarna 17p, Dackarna/Vetlanda 16p, Nässjö 15p, Masarna/Griparna 14p, Rospiggarna 12p Även denna match körde bara Daniel Gheorghe för Rospiggarna (1,2,2,2,3,2)

Landshut – Wittstock 52-33

  • Rasmus Jensen var inlånad i Wittstock och tog 7p (2,2,1,2,0,0)

Krakow – Bydgoszcz 38-52

  • Tero Aarnio tog 10+1p (1*,3,3,3,TT) för Krakow